- Podczas dłuższego transportu większej ilości ryb bardziej potrzebne jest im powietrze niż woda (w transportowanym woreczku powinno być więcej powietrza niż wody). Dlatego zaleca się ich rozdzielenie na większą liczbę opakowań.
- Zanim wpuścimy rybki do akwarium należy umieścić woreczek z nimi na lustrze wody w celu wyrównania temperatur – adaptacja termiczna (powinien on znajdować się w takiej pozycji około 15-20 minut).
- Następnie odlewamy z worka około 1/3 ilości wody i uzupełniamy ją wodą z akwarium – adaptacja chemiczna. Zabieg ten po 15 minutach można powtórzyć.
- Wody użytej do transportu ryb nie należy wlewać do akwarium. Ryby przekładamy za pomocą siatki (uważając, aby ich nie okaleczyć).
- Ryby wpuszczamy do akwarium po spełnieniu wszystkich zasad przygotowania wody do akwarium.
czwartek, 5 maja 2016
Metody transportu ryb akwariowych
Gatunki ryb dla początkującego akwarysty
Są to gatunki ryb, które nie mają większych wymagań oraz łatwo się rozmnażają. Należą do nich:
W hodowli mało kłopotliwe są także:
- Gupik - Pawie oczko
- Drobniczka
- Zmienniak Plamisty
- Zmienniak Wielobarwny
- Mieczyk Hellera
- Szczupieńczyk Dageta
- Szczupieńczyk Playfaira
W hodowli mało kłopotliwe są także:
Choroby Ryb Akwariowych
Ryby akwariowe podobnie jak inne żywe organizmy narażone są na niebezpieczeństwo ataku obecnych w każdym środowisku mikroorganizmów. Wczesne rozpoznanie choroby umożliwia jej łatwiejsze zwalczenie i zapobiegnięcie stratom w obsadzie akwarium. Ważne jest to przede wszystkim tam, gdzie trzyma się dużą liczbę ryb, np. w magazynach rybnych lub hurtowniach. Choroby mogą się błyskawicznie rozprzestrzeniać, tym bardziej że ryby w takich skupiskach są często wygłodzone lub wyczerpane transportem.
Oodinioza - choroba aksamitna
Pospolita choroba ryb akwariowych wywoływana przez pierwotniaki z grupy bruzdnic. U ryb słodkowodnych chorobę wywołuje gatunek Oodinium pillularis lub Oodinium limnetioum. Nie leczona może prowadzić do śmierci ryb. Szczególnie niebezpieczna dla młodych osobników.
Ospa rybia - Ichtioftirioza
Prawdopodobnie najczęściej występująca choroba u słodkowodnych ryb akwariowych. Wywołuje ją kulorzęsek podnabłonkowy (Ichthyophthirius multifiliis). Ze względu na charakterystyczne białe kropki znana potocznie jako rybia ospa.
Subskrybuj:
Posty (Atom)